Grafik tasarımcı olanlar bilirler, bir şirket için logo tasarlamak oldukça önemli ve kritik bir süreçtir. Logolar firmaların kurumsal kimliklerinin temeli, haklarında edinilen intibaların ilk adresidir. Bu nedenle de tasarımları sırasında daha fazla dikkat, daha çok bilgi ve daha çok araştırma gerekir. Yazımızda logo tasarlanırken dikkate alınması gereken önemli hususları bulabilirsiniz.

 

1. Marka Hakkında Bilgi Toplanmalıdır

 

Logo üzerinde çalışılmadan önce marka hakkında bilgi toplanmalıdır. Sektörü, faaliyet alanı, hedefleri ve en önemlisi de hedef kitlesinin özellikleri detaylı olarak incelenmelidir. Tüm bu değişkenler netleştirildikten sonra üzerinde çalışılacak logonun şekli, renkleri veya tasarımında kullanılacak fontlar daha doğru bir şekilde seçilebilir.

 

2. Yalnızca Trendlere Odaklanılmamalı

 

Yapılan işin beğenilmesi adına salt trendlere odaklanmak doğru bir yaklaşım değildir, özellikle logo tasarımları söz konusu olduğunda… Tasarım eğilimleri birkaç ay ya da birkaç yıl devam edebileceği için tasarım esnasında uzun vadeli düşünülmeli; markaya uygun çalışmalar yapılmalıdır.

 

3. Siyah Beyaz Renklerle Çalışın

 

Şirket logosu tasarlanırken renklerin gücüne başvurulması önemlidir, yine de tasarlanan bir logonun siyah ve beyaz renklerle de yeterince etkileyici göründüğünden emin olunmalıdır. Logoların zaman zaman renksiz basılacağı gerçeğini göz önünde bulundurarak akılda kalıcılığı kontrol edilmelidir.

 

4. Ölçeklenebilir Hale Getirin

 

Tasarladığınız bir logonun sahip olması gereken en önemli özellik ölçeklenebilir olmasıdır. Kimi zaman dergilerde küçük bir alanda kimi zaman ise ilan panolarında büyük boyutlarda basılması gereken logoların orantılarının bozulmaması kritik derecede önemlidir.

 

5. Farklılık, İyidir

 

Farklılık hatırlanmayı kolaylaştırır, akılda kalıcılığın en önemli unsurlarından biri olduğu için mümkün olduğunca benzersiz logo tasarımları için çalışılması gerekir. Ancak bu benzersizlik karmaşıklıktan uzak, minimalist ve marka değerlerini yansıtan şekilde sağlanmalıdır. Yalnızca farklı olması için kaotik tasarımlara yönelmek aksi bir etki yaratacaktır.

 

6. Logo Marka ile Bütünleşmelidir

 

Muhteşem bir tasarım yapılabilir, benzersiz çizgilerle sıra dışı fontlar bir araya getirilip ortaya efsanevi bir iş çıkarılabilir. Ancak yapılan tasarımın kusursuz olması için en önemli gereklilik marka ile bütünleşebilmesi, markanın değerlerinin logoda yansıtılabilmesidir.

Tags: